Як створити лабораторію під ключ?

Ще досі думаєте, з чого почати? Ось Вам кілька практичних порад, для тих хто планує створити власну лабораторію.

Етапи створення лабораторії під ключ:

Ідея.
На першому етапі потрібно розробити концепцію лабораторії. Слід визначити загальні вимоги, що пред'являються до лабораторії. Для цього потрібно окреслити коло проблем і завдань, які будуть вирішуватися в рамках конкретної лабораторії. На цьому ж етапі підбирається необхідне обладнання, відповідне планованої специфіці діяльності, а також меблі, інструментарій тощо. На підставі зібраних даних затверджується початковий бюджет.

Проект лабораторії.
Ідеальний варіант - скласти дизайн-проект лабораторії, в якому буде відображено розташування меблів, обладнання, вказані місця прокладання інженерних комунікацій. Слід пам'ятати, що лабораторія повинна повною мірою відповідати актуальним вимогам: санітарно-гігієнічним і пожежної безпеки.

Закупівля і доставка необхідної техніки, меблів та витратних матеріалів.

Проведення монтажних робіт.
На даному етапі відбувається збирання меблів, встановлення та підключення обладнання до електричної мережі, вентиляційній системі і т.д. Також проводяться роботи, пов'язані з розведенням водопостачання, вентиляції, електрики.


Приміщення, яке підходить для створення лабораторії під ключ:

Перше, на що варто звернути увагу - характеристики і особливості приміщення:

- Воно повинно бути розташоване в будівлі, де відсутні вібрації.

- Необхідна наявність великих вікон. Вони потрібні для забезпечення природного освітлення в денний час доби. Ввечері та вночі використовуються потужні стельові лампи. Крім цього, над кожним робочим місцем повинен бути закріплений індивідуальний джерело освітлення.

- Наявність ефективної вентиляції. Відповідно до чинних норм і правил, неприпустимо проведення дослідів і досліджень в приміщеннях з поганою або слабкою вентиляцією. Якщо діяльність лабораторії передбачає роботу з отруйними або особливо небезпечними речовинами, то потрібна установка з потужними витяжними системами.

- Наявність водопроводу, що забезпечує ХВП і ГВП. Слід пам'ятати, що для роботи багатьох видів лабораторного обладнання потрібно подача води.

Особливість робочих місць:

Другий важливий аспект, на який слід звернути увагу при створенні лабораторії під ключ - облаштування робочих місць для співробітників. Потрібна наявність:

- Обладнаних столів, які призначені для проведення тестів і досліджень. Також потрібні письмові столи, які підходять для зберігання документів, зошитів, занесення записів і результатів досліджень в журнал.

- Близько робочого місця потрібно розмістити спеціальні ємності / баки, в які можна зливати різні суміші або реактиви. Також потрібно передбачити окремі кошики для різних категорій відходів.

- Потрібна наявність зручних шаф, в яких лаборанти можуть розмістити халати і ЗІЗ.

Очевидно, що створення лабораторії під ключ - комплексна і дійсно трудомістке завдання, для успішного вирішення якої потрібен досвід і знання. Хімічні, біологічні, медичні та інші лабораторії мають різну специфіку діяльності та завдання, тому для правильного оснащення обладнанням потрібно чітко розуміти їх цілі та призначення та який кінцевий результат в цілому.