Каталог товарів
Кошик
Немає товарів
Обране
Список обраного пустий

Ортези та ортопедичні устілки для дітей: як, навіщо і для кого

Ортези та ортопедичні устілки для дітей: як, навіщо і для кого

Яку функцію виконує стопа?

Стопа – та частина опорно-рухової системи, яка має безпосередній контакт з опорною поверхнею. Від стабілізації стопи залежить:

— розподіл вагового навантаження на праву і ліву половини тіла в статиці;
— розташування центру тяжіння – як людина утримує рівновагу і чи може взагалі стояти не розгойдуючись, не падаючи і не відчуваючи запаморочення;
— стабілізація всього тіла в динаміці (при ходьбі, бігу та ін.);
— м'язовий контроль руху і оптимальність енерговитрат на м'язову роботу.

Важливе значення тут має нейрологічна організація руху. Координація між різними групами м'язів необхідна для здійснення будь-якого руху тіла. У кожному з них задіяні як мінімум п'ять м'язів. Їх робота повинна бути узгоджена: один м'яз повинен вчасно напружитися, інший – розслабитися, раніше чи пізніше. Цим процесом керує нервова система, тому організація і називається нейрологічною. Від того, наскільки буде оптимізована робота м'язів, залежить і кількість загальних енерговитрат на той чи інший рух, і те, як людина переносить фізичні навантаження загалом.

Перший контакт з точкою опори здійснюють стопи, тому рецептори, які створюють чутливу реакцію, знаходяться саме на рівні стоп. Тому стопа – це дуже важлива ланка в забезпеченні координаційної здібності рухової сфери, фундамент нашого тіла. Положення стопи визначає положення верхніх опорних структур тіла, завдяки чому формує висхідні дисфункції опорно-рухової системи.

З якого віку можна говорити про плоскостопості у дитини?

Рефлекторна дуга – це шлях інформації від чутливого рецептора в центральну нервову систему на рівні спинного або головного мозку і назад: по рухових шляхах вже безпосередньо до м'язів. Від того, який рецептор подразнюється і з якою інтенсивністю це відбувається, залежить відповідна рухова реакція. Простіше кажучи, щоб отримати правильну рухову відповідь, потрібне певне первинне подразнення.

Термін «плоскостопість» не дає повного уявлення про стан стопи, про те, наскільки вона анатомічно сформована і наскільки правильно виконує свою функцію.

Коли дитина народжується, її стопи не пристосовані для ходьби. Певні кістки, суглоби, м'язи, сухожилля і зв'язки вже сформовані, але не готові до повноцінної роботи. Дитина починає ходити приблизно через рік після народження. Протягом першого року життя формуються певні рухові навички, які по своїй суті є підготовкою до того, щоб вона змогла встати на ніжки, утримати рівновагу тіла і в підсумку зробити свої перші кроки.

Природно, що стопи дитини сильно відрізняються від стоп дорослої людини. Дитячі стопи не мають порожнистої конфігурації у вигляді поздовжніх і поперечних зводів. До трьох років у дитини не може бути «плоскостопості» за визначенням, плоска стопа в цьому віці – варіант норми. Склепінчаста структура з'являється приблизно до трьох років, коли малюк починає активно і різноманітно рухатися, не просто переставляючи ніжки, щоб утримати баланс і підставити стопу під зміщений центр ваги, а підстрибувати і приземлятися. Говорити про плоскостопість як діагноз можна тільки з чотирьох-п'яти років.

Що таке м'язово-фасціальний ланцюг?

На перший погляд, м'язи стопи, м'язи підошовної поверхні стопи (короткі), литкові м'язи (довгі), м'язи задньої поверхні стегна і нарешті випрямляльні м'язи від таза до потилиці – абсолютно різні. За анатомічною класифікацією і номенклатурою це окремо взяті м'язи, незалежні один від одного. Однак коли ми приймаємо вертикальне положення, всі вони починають працювати як один довгий м'яз, складаючись в ланцюг з єдиною функцією (саме вона і називається м'язово-фасціальною). Якщо хоч один м'яз з цього ланцюга втрачає тонус і активність, то розривається і весь ланцюжок – і стає дедалі важче утримувати рівновагу.

Натяг і робота м'язів стопи визначають те, наскільки швидко і своєчасно буде збиратися вся ця ланцюжок.

Як працює нервово-м'язова система і як формується рух?

На рівні центральної нервової системи виділяють кілька організаційних зон. Є так звані примітивні центри, які відповідають за функцію життєзабезпечення, – в них знаходяться центри вегетативних функцій, центри, відповідальні за серцево-судинну систему, за забезпечення дихання, за ендокринну функцію, функцію гладкої мускулатури в тілі (кишечник, легені і т. д.). Є центри, організовані більш високо, і є, нарешті, кора головного мозку, завдяки якій ми маємо можливість здійснювати свідомі дії.

В процесі еволюції і нашого дорослішання нервова система проходить певні стадії розвитку. Разом з нервовою системою відбувається розвиток рухової сфери.

Новонароджена дитина здатна дихати, мимоволі рухатися, смоктати, повертати голову в пошуку грудей і їжі, справляти фізіологічні потреби і подавати голосові сигнали (крик, плач і ін.). І тільки разом з розвитком нервової системи дитини, у міру того як починає формуватися зв'язок між «поверхами» нервової системи, рухи ускладнюються і вдосконалюються.

Дитина починає піднімати голову – це перший рух на шляху до вертикалізації тіла. Потім вона вчиться повертати голову: спочатку разом з поворотом голови розвертається все тіло, трохи пізніше виникає навик повертати голову окремо від тулуба. Це більш складний руховий акт.

Рухова система підлаштовується під зоровий аналізатор, який впливає на тонус м'язів. Якщо ви повернули очі направо, то тонус м'язів в тілі розподіляється у такий спосіб, що голова і тіло теж розвертаються вправо. Якщо ви дивитеся вгору, розгинальна мускулатура змушує тіло розпрямитися. Це називається окоруховою синкінезією і не контролюється людиною свідомо, а регулюється на рівні примітивного рефлексу. Таких несвідомих, автоматичних рухів в «руховому арсеналі» людини досить багато.

Існує кілька рівнів руху, починаючи від примітивного рефлекторного руху і закінчуючи складним свідомим руховим актом. Коли ви стоїте або ходите, то, звичайно, не думаєте про те, який би м'яз напружити (за винятком деяких ситуаціях, коли людина змушена контролювати свої рухи).

Коли дитина починає ходити, її рухи знаходяться на рівні певної рефлекторної діяльності несвідомо, це є рівнем підкірки. Якщо в цей момент неправильно організований збір рецепторної інформації з боку стопи, то автоматичний руховий акт на етапі, коли дитина тільки вчиться ходити, спочатку закладається неправильно, тобто формується руховий автоматизм на рівні рухової пам'яті, який потім дуже складно змінити. Тому стан стопи в цей момент вкрай важливий. У цей період необхідно забезпечити якість опори, за якою відбувається навчання дитини.

Еволюційно, анатомічно і функціонально наша стопа розвивалася і пристосовувалася для ходьби по пересіченій місцевості: землі, траві, піску. У століття асфальту, бетону, твердих рівних підлог міських будівель природно, що дитина починає ходити саме по поверхні, яка не є природною з точки зору фізіології стоп, і формування функцій стопи дитини відбувається з розрахунку на тверду плоску опору. Саме тому у дітей сповільнене формування зводу стопи – щоб звід стопи сформувався, повинно бути принципово інше навантаження, інший вплив на рецепторні поля самої стопи. Отже, якщо дитина починає ходити по твердій плоскій поверхні, у неї не формується склепінчаста структура стопи.

Склепінчаста структура стопи формується завдяки тому, що є м'язова тяга – м'язи певним чином витягають кістки, закріплюючи правильну позицію. Щоб м'яз запрацював, необхідний рефлекс.

Дуже важливо забезпечити правильне подразнення рецепторів стопи, щоб під впливом цього подразнення почали скорочуватися м'язи. У цих умовах м'язи будуть створювати збалансовану тягу, необхідну для правильного формування зводів стопи. Однак впливати на формування стопи, її функцію і функцію м'язів можливо і в віці 5-7 років.

Основні вимоги до взуття

Відповідно до сучасної концепції нейроортопедії, існують певні вимоги до взуття і до допоміжних пристосувань, які забезпечують правильну функцію стопи.

Концепція одна, але підходи при корекції плоскостопості у дітей і дорослих відрізняються. Якщо стопа дорослого вже сформована певним чином, то у стоп дитини ще немає ніякої форми – її потрібно створити.

Ортези та ортопедичне взуття для дитини повинні бути максимально м'якими і гнучкими по спіралі. М'язи дитячої стопи слабкі і не мають можливості подолати опір. М'яка підошва не викликає блокування суглобів стопи. При перевірці гнучкості взуття зверніть увагу на те, щоб взуття добре гнулося по спіралі. Просто скрутіть підошву і подивіться на результат.

Пам'ятайте: у ортопедичного взуття є свої показання і протипоказання. Сьогодні в дитячих магазинах багато ортопедичних туфель, черевичок і чобіт, це є своєрідним модним трендом. Як правило, мова йде про максимально жорстке взуття з високою колодкою до середини гомілки (фактично «іспанський чобіт»). Це дійсно ортопедичне взуття, однак воно спочатку призначене для певної ортопедичної патології. Таке взуття виготовляється, як правило, строго індивідуально під певну деформацію (найчастіше вроджену).

За відсутності патології вона всього-на-всього паралізує гомілковостопний суглоб, позбавляючи людину можливості згинати й розгинати стопи, блокуючи фазу перекату при кроці. Черевик в жодному разі не повинен перекривати гомілкостоп – це стосується і зимового взуття!

Як довго дитині потрібно носити ортопедичні устілки?

Стопа повинна формуватися під впливом різних опорних навантажень, без цього неможлива хороша різноманітна адаптація. Однак більшу частину часу дитина повинна проводити на правильно підібраних устілках. Можливе чергування: 1-1,5 години в устілках, потім 1-1,5 години – босоніж без устілок і т. д. Завдяки такому чергуванню стопа буде тренуватися.

У будь-якому разі у дитини повинен сформуватися правильний рефлекс.

Для чого потрібна ортопедична устілка?

Мета використання ортезів полягає не стільки в механічній підтримці, скільки в створенні правильного подразнення рецепторів стопи. Наша основна задача – створити умови, за яких відбудеться стимуляція м'язів, і м'язи активно «підтягнуть» суглоб і звід в правильне положення.

Консультацію щодо розмірів і виробників ортезів і ортопедичних устілок можете отримати за телефонами, які вказані на нашому сайті http://medrynok.com.ua.

Написати нам
 

Коментарі (Коментарі можуть вносити тільки зареєстровані користувачі. )

 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

Ви впевнені, що хочете повідомити адміністрацію порталу про те, що користувач порушує правила коментування та розміщення контенту?


Повідомити

Відмінити
 
 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

 

Інші статті підприємства

Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create

Контакти продавця

×
+38 (063)  811 08 XX Показати телефони
Працюємо: Пн.- Пт.
з 09:00 до 17:30.
Обід: з 13:00 до 13:30.