Удари: як допомогти потерпілому в гострому періоді

Незалежно від локалізації удару в перші ж хвилини після отримання травми необхідно забезпечити вплив холоду на забите місце.

Для охолодження місця удару, яке забезпечить швидке припинення кровотечі, зменшення гематоми і набряклості, можна застосовувати грілку, наповнену харчовим льодом з морозилки. Якщо грілки або льоду немає, можна прикласти пакет з замороженими овочами (краще з дрібними - горошок, квасоля, «мексиканська суміш») або іншими продуктами, що зберігаються в морозильнику. Пакет слід обернути шматком чистої тканини.

Після 10 хвилин впливу холоду на пошкоджене місце потрібно накласти пов'язку, що давить з бинта або чистої тканини також не менше ніж на 10 хвилин. Холод потрібно прикладати протягом декількох годин, але з перервами. Оптимально, коли вплив холоду повторюється протягом 15-20 хвилин кожні 2 години протягом першої доби.

Крім цього, необхідно забезпечити зменшення припливу крові до забитого місця - це буде сприяти зменшенню гематоми і запалення забитих тканин і відповідно до зменшення набряклості. При ударі тканин голови хворому слід прийняти сидяче положення, а якщо забита кінцівку, їй потрібно надати високе становище. При ударі ребер слід лягти на здоровий бік, так щоб пошкоджену ділянку грудної клітини виявився в верхньому положенні.

При сильному болі потерпілому необхідно дати рекомендовану в інструкції дозу знеболюючого засобу (темпалгин, парацетамол, ібупрофен, анальгін і т.д.).

Деякі види ударів (колінних і ліктьових суглобів, лучезапястного суглоба, а також гомілки) можуть супроводжуватися сильним болем при рухах. У подібних випадках потрібно забезпечити потерпілому повний спокій, а при дуже сильному болі провести іммобілізацію кінцівки за допомогою пов'язки або шини. Накладення шин буде сприяти прискоренню одужання в тому випадку, якщо згодом в місці удару буде виявлений перелом або тріщина кістки.

Якщо в місці удару мають садна або подряпини, а також забруднення (наприклад, при падінні влітку на асфальт або землю), потрібно спочатку обробити їх ватним або марлевим тампоном, змоченим в розчині перекису водню, потім розчином йоду або діамантового зеленого і тільки після цього прикладати холод і накладати пов'язку, що давить.

При великих ударах з великими гематомами, а також при сильному болі в місці удару необхідно звернутися в травматологічний пункт, так як удари нерідко супроводжуються переломами або тріщинами кістки. Рентгенологічне дослідження дозволить виключити або підтвердити перелом.

Протягом перших 24 годин після отримання удару ні в якому разі не можна піддавати травмоване місце впливу тепла - компреси, теплі ванночки знадобляться на наступному етапі лікування для розсмоктування гематоми і зменшення набряклості.